Ei otteluita

Uutiset

21.12.2017
LOPPUVUODEN KOVIN PESISUUTINEN SEINÄJOELTA

Jukka-Pekka Vainionpää jatkaa JymyJusseissa kaudella 2019, yksi uusi pelaaja myös tulevalle kaudelle mukaan ryhmään.

JymyJussit ja J-P Vainionpää jatkavat yhdessä Seinäjokisen pesäpallon viemistä kohti Superpesiksen kärkeä.Seinäjoen pesiksen 2010-luvun ilmentymä ja joukkueen kapteeni on etunenässä antamassa esimerkkiä siitä, mitä huipulle paluu Seinäjoella vaatii. Suomen kärkijoukkueissa ja viimeaikaisissa menestysjoukkueissa on ainakin yksi yhteinen nimittäjä, joka on pitkäjänteisyys. JymyJussien runko on ollut nyt alkavan kauden jälkeen jo neljä vuotta kasassa ja mukaan ollaan saatu nuoria ikäluokkansa helmiä. Joukkueen kehityskäyrä on ylöspäin ja jokaisen pelaajan parhaat pelivuodet vielä edessä.

Jukkis  VRP_0452.JPG

Uusi jatkosopimus allekirjoitettiin Seinäjoen Rossossa.

Olemme seuran kanssa viimeiset vuodet toimineet yhdessä aktiivisesti. Seura on viimevuosina osallistanut paljon pelaajia siinä, että minkälaisen joukkueen haluamme rakentaa, lisäksi on määritelty, että oikotietä ei enää menestykseen voida mennä vaan on valittava se pidempi tie. Nyt kun joukkuetta tutkii tarkemmi, aletaan olemaan sen asian kynnyksellä, että kysytään onko meistä ottamaan se viimeinen vaadittava askel ja nousemaan suurien joukkoon. Itse uskon, että on ja siksi haluan olla mukana rakentamassa Seinäjokisen pesäpallon nousua edelleen 2019, toteaa J-P Vainionpää.

Jukkis on ollut koko historiamme ajan se palanen, joka on antanut mahdollisuuden edetä kohti huippua. On hienoa, että tällaisia pelaajia on, jotka ajattelevat asioita pitkällä tähtäimellä. Ei vain pelkän menestymisen kautta. Menestys tulee tekemällä riittävän paljon oikeita asioita ja uskomme siihen, että niitä tehdään tulevalla kaudella vielä riittävästi lisää ja voimme katsoa jo myös vuotta 2019 riittävän ajoissa, toteaa seuran puheenjohtaja Ossi Viljanen.

JymyJussit on myös kaikessa hiljaisuudessa kauteen 2018 valmistautumisen yhteydessä tehnyt uuden pelaajasopimuksen. Yksi sarjan nopeimmista pelaajista, Jouni Koskela on liittynyt JymyJussien vahvuuteen. Nykyään prosessiteollisuuden suunnittelua ja käyttöönottoa työkseen tekevä Koskela sai mahdollisuuden jatkaa uraansa ja valitsi JymyJussit joukkueekseen. Koskela tuo ensi kauden joukkueeseen yhden vaihteen lisää ja nostaa JymyJussit yhdeksi sarjan juoksuvoimaisimmaksi joukkueeksi. Kaikki ovat tähän asti pitäneet joukkuetta juoksut lyövänä joukkueena, nyt voidaan puhua myös siitä, että niitä tuodaan kun muun muassa Koskela, Raunio, Myllyniemi, Viita ja Kontio runkopelaajista kulkevat kovaa.

Talven testeissä koettiin myös positiivinen yllätys, joukkueen ykköspyssy saa rinnalleen kaksi kovaa haastajaa. Samu Sarre ja Topias Teppo ovat alkaneet haastaa jo sarjan kuningasta lyöntivoimassa. Herrat nimittäin päästivät tutkaan sellaiset lukemat että Jukkis saa kesälle loistavaa tulitukea ja tämä lisää kotiuttamisen monipuolisuutta Mikko Vainionpään ryhmässä.

Seinäjokiselle pesäpallolle on tarjolla kaikkien vaikeuksien jälkeen mahdollisuus päästä sinne mihin on tavoiteltu. Nyt meidän kaikkien pitää päättää olla mukana tukemassa joukkuetta. Edessä on haastavin osuus menestyksen polulla. Tehdään tämä yhdessä joukkueen kanssa, innostaa puheenjohtaja Ossi Viljanen.

 

Training camp 2017 huikea menestys

Seinäjoen Maila-Jussien nuorisotiimi järjesti syksyn aikaan junioreille Training camp jakson, jossa mukana oli 137 D,C ja B ikäistä pelaajaa 10 viikon aikana. Yhteensä ohjattuja harjoituksia kertyi yhteensä 264. JymyJussien Superpesispelaajat ja valmennus olivat mukana lähes jokaisessa lajiharjoituksessa.

Seinäjoella on juniorijoukkueissa valtava nousu harrastajamäärissä. Areenan B-hallin rakentumisen myötä pesikselle ei parempia harjoitusolosuhteita voinut kuvitellakaan, kun katsoo kokonaisuutta. Seinäjoen kaupungille ja liikuntatoimelle on annettava kiitosta olosuhdekehittämisestä urheilun harrastamiselle, moni paikkakunta saa katsoa meistä mallia.

Lisätietoja

Ossi Viljanen 050-34 33 888
J-P Vainonpää 040- 757 0703

Kausikortti kamppis 2018-2019


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit