Ei otteluita

Uutiset

31.08.2016
JymyJussit solmivat uusia sopimuksia

Mikko Vainionpää ja Jussi Parvi jatkavat valmennuksessa.

 JymyJussit ja viime kaudella ensimmäistä vuotta pelinjohtajana toiminut Mikko Vainionpää ovat solmineet 1+1 vuotisen jatkosopimuksen. Vainionpää johdatti nuoren ja nälkäisen joukkueen jatkopeleihin kaikkien ennakko odotuksien vastaisesti.

Myös seuran A-poikien pelinjohtaja ja fysiikkavalmentaja Jussi Parvi jatkaa JymyJussien valmennuksessa kaudella 2017. Jussi Parvi on tehnyt loistavaa työtä nuorten pelaajien valmennuksessa ja seura halusi jatkaa yhteistyötä Parven kanssa.

 

Itävalo ja Myllyniemi vahvistamaan joukkuetta, Viita ja Anttila jatkavat

Viime kaudella uransa ensimmäisen Itä-Lännen pelannut ja suomen parhaisiin vaihtolyöjiin noussut Juuso Myllyniemi sekä lukkari Henri Itävalo liittyvät JymyJussien miehistöön.

Viime kaudella loistavasti sisäpelissä pelannut Ville Viita ja Miika Anttila ovat myös solmineet jatkosopimukset seuran kanssa. Viime kaudella selkävaivojen vuoksi Maila-Jussien suomisarjajoukkueessa pelannut Ossi Maunula palaa superpesismiehistöön.

 

” Olemme erittäin tyytyväisiä, siihen miten olemme pystyneet rakentamaan joukkuetta. Meille on iso asia, että hyvää työtä tehneet Vainionpää ja Parvi jatkavat seurassa ja näin pystymme taas menemään urheilullisella puolella eteenpäin. Mikko vastaa miesten Superpesisjoukkueen valmennuksesta ja Jussi Parvi ottaa B- ja A-poikien valmennuksen haltuun ja jatkaa myös A-poikien pelinjohtajana. JymyJussit ja Maila-Jussit ovat sopineet, että tulevaisuudessa B-poikien joukkue pelaa Maila-Jussien nimissä ja toimintaa kehitetään yhdessä seurojen kesken, kertoo Mikko Hylkilä”

Olemme erittäin iloisia, että Juuso ja Henri valitsivat JymyJussit joukkueekseen. Meille on ollut pitkään selvää mihin rooleihin haluamme vahvistuksia ja kyseiset pelaajat olivat listan kärjessä. Juuso on Maila-Jussien kasvatti ja Henri asuu myös Seinäjoella, joten he sopivat meidän uuteen strategiaan loistavasti.

On myös erittäin hieno asia, että Ville ja Miika haluavat jatkaa joukkueessa ja ovat viemässä Seinäjokelaista pesäpalloa kohti sarjan kärkeä. Ossi Maunulan paluu joukkueen mukaan loukkaantumisen jälkeen on iloinen asia. Ossi tuo osaamista ja laajuutta joukkueeseen.

https://youtu.be/MKqrD8NQmck


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit