Ei otteluita

Uutiset

24.08.2016
JYMYJUSSIEN KAUSI PÄÄTÖKSEEN, TULEVAA KOHTI LÄHDETÄÄN POSITIIVISIN MIELIN

Organisaatiouudistuksella vahvistetaan toimintakykyä, ja panostetaan nuoriin nouseviin tähtiin.

 

JymyJussien kausi 2016 on saatu päätökseen ja ennakkoon haasteelliseksi povattu kausi oli urheilullisesti nappisuoritus. Joukkue saavutti kirkkaasti sille asetetun tavoitteen, joka oli että Superpesistä pelataan Seinäjoella kaudella 2017. Jopa pudotuspeleihin asti tiensä raivannut joukkue oli koko sarjan nuorin ja kokemukseltaan vähäisin. Siitä huolimatta ennakkoluulottomasti pelannut joukkue haastoi jopa sarjan kärkijoukkueita ja päävastustajiaan vastaan oli hallitseva osapuoli.

Seuran sisällä katseet tulevaan on jo yhdessä joukkueen kanssa käännetty juhannustauolta, jolloin tulevaisuuden strategiaa käytiin läpi yhdessä. Tavoitteet on asetettu maltillisesti eteenpäin vietäviksi ja aidosti mitattaviksi. Joukkueen sisällä on myös ymmärretty, että tämän vuoden suorittamisen taso ei ole tulevalla kaudella riittävä, vaan kehityskaaren on jatkuttava.

Joukkueen runko on suunnitellusti kasassa ja sitä tullaan täydentämään ulkopuolisilla vahvistuksilla ennalta sovituille paikoille. Lisäksi olemassa olevasta joukkueesta tullaan vielä kuulemaan sopimusuutisia myöhemmin.

 

Mikko Hylkilästä toimitusjohtaja – Jukka Marttalan panostaa markkiointi- sekä kumppanuuksiin

Myös organisaatiota muutetaan, Mikko Hylkilä ottaa vastuulleen toimitusjohtajan tehtävät ja keskittyy myös yhdessä valmennuksen kanssa junioritoiminnan kehittämiseen. Vastaavasti Jukka Marttala ottaa voimakkaammin vastuulleen markkinointia, sekä yhteistyökumppanuudet.

”Asetimme kuluneelle kaudelle tavoitteeksi sen että seuran strategia on tulevaisuuteen kristallinkirkas ja tekijät keskittyvät niihin osa-alueisiin joissa ovat vahvimmillaan. Samalla tapaa kuin toimimme urheilullisellakin puolella, toteaa seuran puheenjohtaja Ossi Viljanen. Olemme myös saaneet muualle organisaatioon vahvistusta, joka on äärimmäisen tärkeää tässä vaativassa toimintaympäristössä.

Seuran strategiassa on korkealle nostettu useitakin asioita. Toimitusjohtaja Hylkilän mukaan asteittan kehittyvä JymyJussit pystyy tulevaisuudessa tarjoamaan nuorille pelaajille toimintaympäristön, jossa myös pelaamisen ulkopuolisia asioita voidaan miettiä. Seinäjoen laadukas oppilaitosympäristö ja menestyvät yritykset ovat voimavara, jota on entistä paremmin osattava ottaa mukaan seuran toimintaympäristöön.

”Painotamme tulevien vuosien strategiassa erityisen paljon nuoriin Etelä-Pohjalaisiin pelaajiin, jotka haluavat viedä eteenpäin nimenomaan Seinäjokelaista pesäpalloa. Ensimmäinen asia, joka uuden pelaajan kanssa käydään läpi on aito halu pelata Seinäjoella ja JymyJusseissa. Sen jälkeen keskustellaan muista asioista, valaisee Hylkilä

Muita merkittäviä asioita joita uudessa avoimemmassa JymyJussi organisaatiossa tulee näkymään voimakkaammin ovat seuran uuden strategian mukaan

 

-          Laadukkuus jokaisella sektorilla, millä seurassa toimitaan. Yhteisöllisyys näkyy välittämisenä, toisista huolehtimisena ja haluamme JymyJusseista seuran, jonka toiminnassa halutaan olla mukana. Ajattelutavassa halutaan nähdä asiat positiivisuuden kautta, joka ohjaa toimintaa.

Lisäksi seuran toimijat ovat sitoutuneita ja kantavat vastuun ja toimivat pitkäjänteisesti ja tavoitteelliseesti seuran etu huomioiden.

Myös Jukka Marttala on innoissaan muutoksen tuomasta mahdollisuudesta. Nyt kun resurseja on enemmän pystytään panostamaan entistä paremmin yksityiskohtiin, joilla myös kumppaneille on tarjolla laadukkaampaa palvelua. Kumppanuuksien vaatimukset ovat nousseet uudelle tasolle ja yrityksen panostuksille on pystyttävä osoittamaan konkreettista hyötyä, joka pystytään myös mittaamaan tai osoittamaan numeroin. Tästä hyvä esimerkki on se, että JymyJussit on monellakin tasolla yksi seuratuimmista joukkueista Superpesiksessä. Sähköisen viestinnän puolella aktiivisuus on saatu jo hyvälle tasolle, tekemistä riittää vielä joka osa-alueella ja siksi tämä muutos on tervetullut, Marttala toteaa.

 

Seinäjoella on yleisön keskuudessa jo pitkään toivottu, että pesäpallo nousee Suomen huipulle. Sinne on kokeiltu päästä monella eri tapaa ja tavoitteissa ei ole onnistuttu ja se on tullut myös kalliiksi. Nyt lusikka on otettu kauniiseen käteen ja kuten kuluva kausi osoitti on työ jo hyvällä alulla. Matka on edelleen pitkä ja tosiasia on se, että kaikilla mittareilla tuo huipulle pääseminen tulee ottamaan vielä vähintäänkin 5-6 vuotta. Urheilullisesti tavoite voi olla nopeampikin, mutta se vaatii kovaa työtä ja halua sitoutua Seinäjoelle. Tästä hyvä osoitus on J-P Vainionpää, joka jatkaa tulevat kaudet JymyJusseissa. Voiko parempaa johtotähteä seuralle olla kuin Jukkis, kysyy Hylkilä?

Tällä hetkellä joukkueen runko on jo kaikessa hiljaisuudessa saatu hyvin kasaan ja valmistautuminen voidaan aloittaa viime vuodesta poiketen jopa kaksi kuukautta aikaisemmin kuin kuluneelle kaudelle. Kokonaisuudessaan kauden 2017 joukkue tullaan julkaisemaan kun joukkueen rakennus on saatu valmiiksi.

 

Oma toiveeni on, että nyt viimeistään saamme uudella avoimella otteella taaksemme kaikki ne pesäpallon ystävät, jotka aidosti haluavat menestystä Seinäjoelle. On ollut hienoa seurata junioritoiminnan aktiivisuutta pitkin kesää ja nähdä, että mukaan on palannut vanhoja pelimiehiä ja naisia, nyt valmentajana ja pelinjohtajina. Innostutaan ja onnistutaan yhdessä, päättää puheenjohtaja Viljanen.


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit