Ei otteluita

Uutiset

19.06.2016
JUKKA-PEKKA VAINIONPÄÄ JATKAA JYMYJUSSEISSA SEURAAVAT KAKSI VUOTTA

Vaasan Mailan kasvatti Jukka-Pekka Vainionpää on tehnyt Seinäjoen JymyJussien kanssa aina kauteen 2018 asti jatkuvan sopimuksen. Monen seuran hankintalistalla ollut lyöjäkuningas päätti valita JymyJussit seurakseen ainakin seuraavan kahden vuoden ajaksi. JymyJussit haluaa kiittää Jukka-Pekkaa luottamuksesta seuraa kohtaan ja toivoo tämän sopimuksen toimivan positiivisena signaalina niin nykyisille pelaajille kuin mahdollisille tulevaisuuden vahvistuksille. Seinäjoelle ollaan rakentamassa tulevaisuuden menestysjoukkuetta ja Jukkiksen jatkosopimuksen myötä yksi tuon menestyksen tärkeimmistä palikoista on nyt paikoillaan.

Jukka-Pekka Vainionpää on monessa yhteydessä kertonut Suomenmestaruuden voittamisen olevan tavoitteena tulevaisuudessa ja tämä on JymyJusseilla myös hyvin tiedossa. Vaihtoehtona Vainionpäällä olisi ollut myös mahdollisuus astua valmiiseen joukkueeseen, jolloin mestaruudesta taisteleminen olisi ollut todennäköisempää lyhyemmällä aikavälillä. JymyJussit arvostaa suuresti Jukka-Pekan valintaa lähteä yhdessä seuran kanssa rakentamaan tulevaisuuden menestystä Seinäjoelle.

 

J-PV.JPG

 

Jukka-Pekka Vainionpään ura Superpesiksessä

7.1.1990 syntyneen Jukka-Pekan pääsarjaura alkoi Nurmon Jymyssä kaudella 2009, johon vaasalainen oli siirtynyt kolmen vuoden sopimuksella. Ensimmäinen Superpesisottelu oli kauden avausottelu Skaala-areenalla 14.5. Vastassa oli tuolloin Pattijoen Urheilijat. Uran ensimmäinen ottelu ei vielä tuolloin kerryttänyt tehopistetilastoa ja Jukkis antoikin hetkeksi tilaa virkaveli Juha Niemelle ja pelasi muutaman ottelun verran Ylistaron Kilpa-Veikoissa Ykköspesistä. Kutsu takaisin Superpesis karkeloihin kävi 11.6 Nurmon Jymyn kohdatessa kotonaan Hyvinkään Tahkon. Nurmo voitti tuon ottelun jaksoin 2-1 ja voiton arkkitehtina oli tuolloin Jukka-Pekka Vainionpää, joka kolmosraja puhkaisullaan ensimmäisellä jaksolla herätti nurmolaiset taistelemaan ottelun voitosta. Tuossa ottelussa Jukkiksen mailasta lähti tehot 1+5 ja palkintoraati huomioi suorituksen joukkueen parhaan pelaajan palkinnolla. Samana vuonna Vainionpää palkittiin myös ansaitusti vuoden tulokkaana. Vielä tuolloin Nurmon A-pojissa lukkarin tonttia hoidellut Jukka-Pekka on sittemmin siirtynyt pelkästään sisähommiin ja kotiutuspuolelle.

Seuraavat kaksi vuotta sujuivat Nurmon paidassa ja nuoren jokerin otteita alettiin seuraamaan myös muissa seuroissa entistä tarkemmin. Kauden 2011 jälkeen Jukkiksen tie vei Pattijoelle kahden vuoden sopimuksen myötä. Kaudella 2012 Vainionpää edusti ensimmäistä kertaa urallaan Lännen joukkuetta miesten arvo-ottelussa. Kausi 2012 toi Jukka-Pekalle myös uran toistaiseksi ainoan SM-mitalin, kun Pattijoki kaatoi Joensuun suoraan otteluvoitoin 2-0. Kaksivuotisen sopimuksen oli määrä pitää Vainionpää Pattijoella myös kaudella 2013, mutta henkilökohtaiset syyt toivat Jukka-Pekan takaisin Pohjanmaalle ja vasta perustettuun uuteen seuraan Seinäjoen JymyJusseihin.

Kaudella 2013 Jukkis edusti jälleen Länttä miesten arvo-ottelussa, paransi yhden kauden lyötyjen ennätystään yli 30 juoksulla ja valittiin Superpesiksen heinäkuun pelaajaksi ja oli lähellä nousta kaikkien aikojen nuorimmaksi lyöjäkuninkaaksi. Parin viimeisen kierroksen aikana kuitenkin Sotkamon Roope Korhonen ja Vimpelin Janne Mäkelä kiilasivat Jukkiksen edelle.  JymyJussien kausi päättyi puolivälieräsarjassa Vimpelin Vetoa vastaan, mutta uuden seuran ensimmäiselle kaudelle asettama tavoite uskottavuuden palauttamisesta seinäjokiseen pesäpalloon täyttyi ja yleisö palasi jälleen katsomaan kotiotteluita Ilkka-areenalle.

Kausi 2014 nosti Jukka-Pekka Vainionpään viimeistään suurien kotiuttajalegendojen joukkoon hänen voittaessa lyöjäkuninkuuden ja rikkoessa yhden kauden lyötyjen ennätyksen lyömällä 30 runkosarjan ottelussa yhteensä 109 juoksua. Aikaisempi ennätys oli Sami Joukaisen lyömä 103 juoksua kymmenen vuoden takaa kaudelta 2004.

Kausi 2015 oli JymyJusseille pettymys. Vaikka Halli SM-turnaus toi joukkueelle vielä hopeisen mitalin, runkosarja päättyi sijalle 9 ja talviloma alkoi elokuun alussa. Myös Vainionpää jäi edellisen kauden lyötyjen määrästä ja sijoitus lyöjätilastossa oli viides. Kaudella 2015 Jukka-Pekka jäi myös ensimmäistä kertaa JymyJusseissa pelaamassaan ottelussa ilman lyötyä juoksua. Lyötyjen juoksujen ottelukohtainen putki kesti siis lähes kolmen kauden ajan. Tuona ajanjaksona kukaan toinen pelaaja ei pystynyt samaan.

Kaudelle 2016 Jukkis valittiin itseoikeutetusti JymyJussien kapteeniksi ja lyöntipuolella meno ollut hurjaa. 12 pelatun ottelun jälkeen Vainionpää johtaa lyöjätilastoa 51 lyödyllä juoksulla ja on omalla panoksellaan viemässä JymyJusseja hyvää vauhtia kohti pudotuspelejä. Myös kuukaudenpelaaja valinta on osunut kuluvalla kaudella toistamiseen Jukka-Pekan kohdalle Superpesiksen valitessa hänet toukokuun pelaajaksi.

 

Jukkis ja Viita

 Vainionpää on yhdessä Ville Viidan kanssa JymyJussien pitkäaikaisimmat pelaajat. Molemmat ovat edustaneet JymyJusseja koko seuran olemassaolon ajan.

Ensi kauden rakentaminen alkaa nyt todenteolla Jukkiksen jatkosopimuksen myötä ja seinäjokisilla pesäpallon kannattajilla on nyt hyvä tilaisuus asettua joukkueen taakse ja osoittaa tukensa joukkueelle ja seuralle. Tämä tuki helpottaa myös ensi kauden rakentamista. Meillä on Seinäjoella mahtava joukkue, jonka nuoret pelaajat ovat lakaisseet kaikki ennakkoasetelmat maton alle ja matkaavat kohti tavoitettaan Jukka-Pekka Vainionpään johdolla myös tulevaisuudessa.


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit