Ei otteluita

Uutiset

28.10.2015
JymyJussit aloittivat valmistautumisen uuteen kauteen

Paljon on tapahtunut sen jälkeen, kun pelit loppuivat viime kesänä runkosarjaan. Alakanttiin sujunut kausi pakotti JymyJussit arvioimaan toimintaansa uudelta kantilta. Viime kauden pelinjohtaja Mikko Hylkilä siirtyi seuran toiminnanjohtajaksi ja samalla Seinäjoen Maila-Jussien osa-aikaiseksi juniorivalmennuspäälliköksi. Tämä muutoksen myötä JymyJussien toimitusjohtaja Jukka Marttala pystyy paremmin keskittymään myyntitehtäviin.

Pelinjohtajan paikan ensi kaudeksi ottaa seuraikoni Mikko Vainionpää, joka samalla päättää menestyksekkään pelaajauransa. Uralle on mahtunut mm. Suomen mestaruus Oulun Lipon väreissä -98, hopeaa Nurmon Jymyssä -05, yhdeksän itä-länsi edustusta ja lukematon määrä muita uran merkkipaaluja. Siirto pelinjohtotehtäviin tuli Mikon omasta halusta ja seurassa nähtiin heti miehen potentiaali myös tällä osa-alueella. Aivan ummikko ei ”Mice” näissä tehtävissä ole, sillä varustekassista löytyy myös ammattivalmentajan tutkinto.

Pelaajapuolella liikehdintää oli myös Ilari Siutlan ja Tero Viinamäen lopettaessa uransa pääsarjatasolla. Viime kaudella kapteenina toiminut Antti Kuusisto vaihtoi seuraa, kuten myös viime kauden koko sarjan paras kentällemenijä Veli-Pekka Yli-Hirvelä. JymyJussit tahtovatkin toivottaa kaikille menestystä jatkoon ja erityisesti Tero ja Heli Viinamäelle onnea perheenlisäyksen johdosta! Tulopuolella oli seinäjokelaisille pesäpallon seuraajille tuttuja kasvoja Ville Hotakaisen liittyessä joukkueeseen välivuoden jälkeen, JymyJussien A-pojissakin vuonna 2013 pelannut Joonas Riikilä, naapuriseurasta saapuva Toni Marjamäki. Tuntemattomampaa puolta tulijoista edustaa Vaasan Mailan kasvatti Jani Pylkkä, joka pelasi viime kaudella Haapajärven Pesä-Kiilojen Ykköspesisjoukkueessa.

Menneenä viikonloppuna joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhteen testauksen ja palaverien merkeissä. Ennen lauantain palaveria joukkue kävi juoksutestissä, jossa paras oli Severi Piispanen. Itse palaverissa seuran uusi puheenjohtaja Ossi Viljanen kertasi mennyttä ja kertoi mitä joukkueelta odotetaan pelillisten asioiden lisäksi. Viljanen lupasi myös olla viime kautta enemmän joukkueen tukena. Seuraavaksi toiminnanjohtaja Mikko Hylkilä kertoi uudesta toimenkuvastaan ja seuran mediapuolelle suunnitelluista muutoksista.

Ennen Karhun välinetestausta jännitettiin vielä miesten ykkössarjan lentopallo-ottelun loppuhuipennusta. Ottelussa Nurmon Jymy-Kuutoset oli Kouvolaa etevämpi erin 3-1. Tutkaan lyönti aloitettiin Ossi Viljasen ja Mikko Hylkilän leikkimielisellä kisalla, jossa Viljanen joutui loppujen lopuksi tarjoajan asemaan. Itse testissä kovimman tuloksen tinttasi Samu Sarre. Heittotestissä palloa linkosi koviten Jani Pylkkä.

IMG_0032.JPG 

Tuore pelinjohtaja Mikko Vainionpää antaa lyöjätykki Samu Sarrelle ohjeita Ossi Viljasen kuunnellessa. Taustalla lämmittelemässä Miika Anttila.

WP_20151027_008

WP_20151027_009

WP_20151027_017

WP_20151027_024

WP_20151027_025

WP_20151027_018  WP_20151027_014
JymyJussien matka kohti kesää 2016 on siis alkanut. Nyt vain otetaan hatusta kiinni ja nautitaan matkasta.

Tehdään tästä kaikki yhdessä hyvä vuosi!


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit