Ei otteluita

Uutiset

14.12.2014
Superpesiksen leiritunnelmia ja pelaajahaastattelussa Antti "Manu" Kuusisto

Leiriviikonloppu jatkui lauantai aamun hapollisilla ulkopelitoisto harjoituksella, missä hiki virtasi ja pallo liikkui. Pelaajat haastoivat toisensa virheettömiin suorituksiin, rankan harjoituksen lomassa nauru raikasi puuskutuksen ohessa.
Lajiharjoituksen jälkeen oli vuorossa ruokailu ja pelaajien kuvaus. Ruokailun jälkeen hiljentyi kuuntelemaan henkisen valmennuksen perusteita. Luento vedettiin Tuovin Joensuun johdolla.
Muutaman tunnin lepohetken jälkeen illan päätti vaativa Crossfit harjoitus Nurmon Koliinissa.

Kuusisto Antti (1).JPG DSC08397.JPG  DSC08403.JPG

JymyJussien mediatiimin haastatteluun saapui Seinäjoen pesisyleisölle varsin tuttu mies, etukenttäpelaaja Antti Kuusisto.
Antti, tervetuloa JymyJusseihin. Miltä ensiaskeleet uudessa seurassa ovat tuntuneet?

-Hyvältä ovat tuntuneet. Kuusi viimeistä vuotta on pelattu Vimpelissä ja seuran vaihtaminen tuo uutta virtaa myös omaan pelaamiseen. Lisäksi harjoitusten jälkeen tehtävä palauttava työ helpottuu, kun ei tarvitse harjoitusten jälkeen istua ensin tuntia autossa ja alkaa sen jälkeen tekemään palautteluja kotona. Myös seuran tekemisiä on tullut seurattua kahtena edellisenä kautena ja hyvältä on näyttänyt myös sillä saralla. Paljon on saatu kahden vuoden aikana aikaan, mutta toisaalta paljon on vielä matkaa edessäkin ja kova työ tulee jatkumaan.

Sinulla on kokemusta SM-finaaleista viiden edelliskauden ajalta ja näkemystä siitä mitä joukkueelta vaaditaan, että syksyn viimeisiä pelejä saa seurata aitiopaikalta varmasti löytyy. Missä asioissa näkisit, että JymyJussit on vielä takamatkalla?
-Tähän on hirveän vaikea vastata, sillä matka finaaleihin on aina monen asian summa. Matka alkaa syksyn ensimmäisistä harjoituksista ja huipentuu sitten syksyn finaaleissa. Laadukas tekeminen joka asiassa ja joka osa-alueella erottaa finaalijoukkueet muista. Kaikki tekeminen pitäisi tähdätä syksyn ratkaisupeleihin ja kuntohuipun ajoittaminen pitää osua kohdalleen.

Entäpä oman uran huippuhetki, jos vuoden 2010 Suomen mestaruutta Vimpelin Vedon paidassa ei saa sanoa?
- Kyllä se varmaankin vuoden 2004 pronssi Maila-Jussien kanssa. Se oli aikuisiän ensimmäinen mitali ja saavutettiin se aivan mahtavan joukkueen kanssa. Moni ei tuolta nuorelta joukkueelta odottanut niin hienoa saavutusta ja mitali tuli ehkä kuitenkin hieman puskista. Joukkueen ikärakennekin oli sellainen, että tuolla joukkueella olisi tulevaisuudessa voinut olla mahdollisuudet mennä vieläkin pidemmälle. Harmi, että silloin seuran taustat eivät olleet kunnossa ja joukkue hajosi kauden jälkeen.

Vielä loppuun tämä perinteinen kysymys; Mitä terveisiä haluaisit lähettää JymyJussien faneille?
- Kannustamisen voi nähdä vähän sellaisena kaksisuuntaisena tienä, jossa yleisö omalla panoksellaan ruokkii pelaajien hyviä suorituksia ja pelaajat taas omalla tekemisellään antaa aihetta kannustamiseen. Niin pelaajien, kuin yleisönkin tulisi nauttia joka suorituksesta joka kentällä tapahtuu. Yleisön kannustusta tarvitaan erityisesti heikkoina hetkinä, kun oma peli ei ota kulkeakseen.

Seira 4


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit