Ei otteluita

Uutiset

30.09.2014
Uudet kasvot haastateltavina

JymyJussien mediatiimi tavoitti kaksi uutta JymyJussi-perheen jäsentä heti sopimusten julkistamisen jälkeen. Uusina kasvoina Seinäjoella nähdään pelinjohtaja Mikko Hylkilä ja pelaajapuolta vahvistamaan saapunut Miika Anttila.


Tervetuloa molemmille!

Miika Anttila: Kiitoksia paljon.

Mikko Hylkilä: Kiitoksia.

 

Miten syksy on sujunut?


MA: Syksy on sujunut aika leppoisissa merkeissä. Kuukausi sitten tapahtui muutto Poriin opiskelujen takia (Satakunnan Ammattikorkeakoulu) ja sen jälkeen on ollut tutustumista uuteen kaupunkiin. Kauden jälkeen ensimmäiset viikot meni lepäillessä ja pesäpallo unohdettiin. Nyt pikkuhiljaa sulkapallokentät ja lenkkipolut alkavat tulla tutuiksi taas uudestaan.

MH: Syksy on mennyt aikalailla kotosalla Aku pojan kanssa ja se on ollut arvokasta aikaa. Olen ehtinyt myös seuraamaan paljon pelejä syksyn aikana. Tietyllä tapaa myös hieman stressaavaa aikaa kun tulevaisuus on ollut auki, mutta nyt voi rauhassa alkaa paiskimaan hommia uuden seuran parissa.

Minkälaisin ajatuksin siirryt uuteen seuraan?

MA: Innolla odotan tulevaisuutta. Olen satakuntalaisesta näkökulmasta katsellut tähän asti pesäpalloa ja hienoa saada uusia näkökulmia uusien, kokeneiden pelikaverien ja uuden pelinjohtajan toimesta. Erityisesti Hylkilän Mikon saapuminen Seinäjoelle tuo intoa. Motivaatio ja halu kehittyä on kova.

MH: Into on kova aloittaa työt uuden joukkueen kanssa. Joukkue on erittäin mieluinen sekoitus kovia kärkipään pelaajia, mutta myös uusille nuorille, jotka ovat valmiita ottamaan askeleita urallaan tulee avautumaan mahdollisuus näyttää osaamistaan.

Seinäjoen fuusioseura JymyJussit on nyt kaksi vuotta ollut Superpesiskartalla. Onko seuran edesottamuksia tullut seurattua muutenkin, kuin vastustajan näkökulmasta?

MA: Tietenkin alussa, kun oli huhuja Nurmon ja Seinäjoen yhdistymisestä JymyJusseiksi niin tarkkaan seurailin tilannetta netistä ja lehdistä. Sen jälkeen joukkueen kokoaminen kiinnosti, ketä nimiä siellä nähdään. Vastustajan vinkkelistä toki on tullut eniten seurailtua kentällä. JymyJussit on ollut ja tulee olemaan mielestäni mielenkiintoinen seura sekä faneille että vastustajille.

MH: Pääosin vastustajan silmin olen seurannut JymyJussien tekemisiä, mutta tottakai olen Markun kanssa jutellut seurasta ja kaupungista.

Mikko, no oletko saanut velipoika Markulta hyviä vinkkejä, että miten päin meidän pohojalaisten kanssa kannattaa olla, ettei tuu sanomista?

MH: Olen Markun kanssa jutellut ja tehnyt itselleni pohjaa minkä mukaan lähden rakentamaan ensimmäistä vuottani JymyJusseissa. Tärkein asia on kuitenkin tutustua jokaiseen pelaajaan ihmisenä ja alkaa rakentamaan luotettavaa pelaaja- valmentaja suhdetta. Minulla on ollut Kouvolassa ja Joensuussa pelaajia Pohjanmaalta ja se ei ole ollut minkäänlainen ongelma. Kun urheilijalla on motivaatio tehdä parhaansa jokainen päivä pääsemme varmasti hyvään lopputulokseen

Miika, millä osa-alueella haluaisit erityisesti kehittyä pelaajana?

MA: No niitä on moniakin. Talvesta lähtien fysiikka pitää saada huippukuntoon ja etenkin murtautua etumiehien eliittiin superpesistasolla. Sisäpelissä lyöntivoima ja ratkaisut mailan varressa lähinnä kotiutuspuolen tilanteisiin.

Mikko, onko vielä liian aikaista udella, että mitä uutta olit ajatellut tuoda JymyJussien pelaamiseen, niin sisä-, kuin ulkopelin osalta?

MH: En ole oikein miettinyt hirveästi pelitavallisia asioita vielä vaan enemmän ehkä pelaajien rooleja sekä ulko-, että sisäpelissä. Se mihin meidän peli tulee muotoutumaan jää nähtäväksi. Tärkeintä nyt on tutustua pelaajiin ja seuraan ja aloittaa työt!

JymyJussit toivat viime kesänä Superpesikseen peräti kuusi debytanttia. Onko tarkoitus jatkaa tätä tulevaisuuden vastuunkantajien sisäänajoa?

MH: Kuten aiemmin jo mainitsin niin varmasti nuoret saavat näyttöpaikkoja ja minun mielestäni seuran kehittymisen kannalta viimevuotisesta a-poikien mitalijoukkueesta on nostettava pelaajia myös ulkopeliin. En olisi yllättynyt vaikka niitä uusia pelaajia ulkopelissä olisi useampia.

Mitä terveisiä haluaisit lähettää JymyJussien kannattajille?

MA: Koittakaahan mahdollisimman moni tulla paikanpäälle kannustamaan meidät voittoon. Tulette näkemään nuoren ja värikkään persoonan ensi kaudella sekä taistelevan ja periksiantamattoman joukkueen.

MH: Aikainen vaihe tietysti lähettää terveisiä tulevasta kaudesta mutta lupaan, että teemme kaikkemme menestyksen eteen ja toivon, että yleisö löytää meidän taaksemme. Jokainen joukkue tarvitsee yleisöä tuekseen.

Ja lopuksi kysytään vielä, mikä on JymyJussien sijoitus ensi kauden päätteeksi?

MA: Joukkueella on hyvä runko ja kun talvi tehdään kovasti töitä niin luulen, että mitaleille on täysi sauma. Eli sanotaan että kolmas.

MH: Tulemme saamaan sen sijoituksen minkä ansaitsemme oman työmme kautta mutta uskon meidän parantavan viime kauden sijoitusta. Tärkeintä on se miten suhtaudumme työntekoon ja joukkueeseemme. Meillä on valtavasti voimavaroja käytössä pelaajissa ja sen ulosmittaaminen on minun tärkein asia.

 

Kiitoksia vielä molemmille ja hyvää alkavaa talviharjoittelukautta!


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit