Ei otteluita

Uutiset

10.03.2013
JymyJussit 3 - Kossu 0

JymyJussien halli-Sm lopputurnaus saldoa.

Joensuun Maila ja Superpesis järjestivät hienon turnauksen, siitä kiitos heille. Kaikkia otteluita pystyi seuraamaan suorana nettilähetyksenä superpesiksen sivujen kautta.

JymyJussit lähtivät Joensuuhun 14 pelaajan voimin. Rosterista oli poissa Juho Toivola käsivamman takia ja Tero Viinamäki tuoreen perheenlisäyksen vuoksi. JymyJussien tavoitteena turnauksesta oli mitali, mutta siitä jouduttiin antamaan hieman periksi. Kokonaisuutta tarkastellen turnauksesta jäi positiivinen maku. Lauantaina pelatuissa otteluissa itärajan joukkueet olivat hienokseltaan JymyJusseja parempia ja ansaitsivat voittonsa ja paikkansa mitali peleissä.

Turnauksen avausottelu alkoi lauantaina aamulla klo 9.00 Joensuuta vastaan. Aikataulun takia joukkueemme matkusti Joensuuhun jo perjantaina. Valmistautuminen tehtiin huolella joukkueemme käydessä tekemässä ilta verryttelyn Joensuu Areenalla ja sen jälkeen kirjautuminen hotelliin. Aamulla oli herätys 5.45 ja aamulenkki Joensuun kirpeässä pakkasaamussa. Hotelli Kimmelille iso kiitos, että järjestivät runsaan aamiaisen aikaistettuna meille.

Ottelu Jomaa vastaan alkoi kotijoukkueen voimakkaalla rynnistyksellä. Joma teki heti palottoman ajolähdön Juha Niemelle. Juha Niemi ei pettänyt uutta joukkuettaan vaan tälläsi vastustamattoman kolmosjatke kumuran kahden juoksun arvoisesti. Niemi löi ottelussa kaikkiaan viisi juoksua hienoilla lyönneillä. JymyJusseja kiusasi pienet virheet niin, ulko kuin sisäpelissäkin. Sisäpelin pyörittämistä vaikeutti ns. turhat palot kärjen takana. Ensimmäinen jakso päättyi Joman voittoon 5-1. Toisella jaksolla JymyJussit hallitsi kenttätapahtumia ja vei jaksoa johtaen sitä 2-0 Tallbackan ja Hylkilän lyömillä juoksuilla. Joma ei kuitenkaan antanut periksi vaan jatkoi taistelua. Joma sai lahjaksi takatilanteen, josta olisi pitänyt tulla kolmas palo. Joma löikin tilanteen tasoihin Niemen ja Kemppaisen välilyönneillä. JymyJussit eivät saaneet enempää juoksuja ja ottelu päättyi Joman 1-0 voittoon.

Päivän toiseen otteluun vastaan asettui hallitseva Suomen mestari Sotkamon Jymy. JymyJussit peluutti ottelussa ykköspesis/poikien superin lukkaria Antti Toivolaa säästellen Jani Viljasen kuntoutumisvaiheessa olevaa heittokättä. ”Tona” Toivola pelasi läpi ottelun mallikkaasti eikä kumarrellut nimimiehiä. Mikko Korhonen koitti tapansa mukaan ärsyttää lukkaria huuteluillaan, mutta Tona piti päänsä kylmänä. Ottelun kulminaatio piste oli toisen vuoron lopun yliheitto kotipesästä. Roope Korhonen upotti kumuran Markku Hylkilän eteen. Hylkilä tuli hyvin vastaan ja olikin polttaa Niko Korhosen kotipesään, mutta heitto kantoi kotipesästä yli. Tilanteesta olisi tullut kolmas palo ja vuoron vaihto, mutta Sojy pääsi sillä 2-1 johtoon ja heti perään Immo Rautiainen löi pallon merkistä väliin tilanteeksi 3-1. JymyJussit eivät saaneet viimeisessä vuorossa juoksuja aikaiseksi, joten Sojy vei ensimmäisen jakson. Toisella jaksolla JymyJusseilla alkoi painaa aamun ottelu jaloissa ja Sojyn betonin kova ulkokenttä ei antanut mitään ilmaiseksi. Sotkamo vei toisen jakson nimiinsä 3-0 ja koko ottelun ansaitusti jaksoin 2-0. Kaksi tappiota tiesi sijoitusottelua 5-6.

Lauantai ilta meni osalla porukkaa hallilla seuraamassa pelejä ja osa lepäili hotellilla katselle netistä otteluita Joma-Sojy ja Vive-Pattu. Vimpelin voittaessa Pattun ilta ottelussa tiesi se sitä, että Kossu tuli vastaan sijoitusotteluun. Kohtaaminen joukkueittemme välillä on jo kolmas tälle talvelle.

Ottelu alkoi sunnuntai aamuna klo 10.00 ja JymyJussit olivat valmiita nuijimaan Kossun taas kerran. Ensimmäinen vuoro meni molemmilta joukkueilta tunnustellen ja paikkoja aukaisten ilman suurempia riemun kiljahduksia sisäpelin osalta. Ulkopelissä JymyJussien Villet Hotakainen ja Viita tekivät hienot suoritukset jokeritykki Dahlströmin pussarista ja saumalyönnistä. Toisessa vuorossa me siirryttiin 2-0 johtoon Tallbackan ja Korhosen lyönneillä. Kolmannen aloittavalla Kossu tasoitti tilanteen 2-2 Dahlströmin ja Leppälän lyönneillä. JymyJussit eivät lannistuneet vaan takoivat kaksi juoksua lisää tilanteeksi 4-2. Viimeisessä vuorossa ulkopeli oli jälleen rautaa eikä Kossulle annettu mitään mahdollisuuksia juoksujen tekoon. JymyJussit veivät ensimmäisen jakso nimiinsä. Toisella jaksolla alkoikin oikein ilotulistus ja JymyJussien todellinen näyttö osaamisestaan. Kossu jätettiin toisella jaksolla nollille. JymyJussien tulitusta johti lyöjäjokeri Matti Korhonen viidellä lyödyllä juoksulla ja Tallbacka kolmella juoksulla. Tähän otteluun oli hyvä päättää hallipelit ja suunnata katseet jo kevään harjoituspeleihin. Näihin peleihin saamme myös poissa olleet pelaajat mukaan.

Voitetun Kossu ottelun jälkeen oli mukava lähteä kohti kotia.


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit