Ei otteluita

Uutiset

14.02.2014
Blogistina Tero Viinamäki

Tero

Tero 1

Tero 2

Pesäpalloilijan harjoittelukauden kalenteri on nyt mielenkiintoisimmassa ajankohdassa. Lokakuusta tähän päivään on riittänyt hikeä, tuskaa ja maitohappoa. Nyt on aika ottaa mittaa muista joukkueista tosissaan. Pelaaminen on se juttu, miksi jokapäiväistä työtä jaksaa tehdä. Viralliset halliottelut ovat käsillä.

JymyJussien fiilikset sunnuntain alkuturnaukseen on luottavaiset. Tammikuun harjoituspelit sujuivat mallikkaasti. Tärkeimpänä huomiona varmasti se, että harjoituksissa painotetut asiat ovat siirtyneet hienosti peliin. Lisäksi nuoriso-osaston pelaajamme ovat näyttäneet pelaamisen mallia vanhemmille ennakkoluulottomalla tavalla! Näistä nuorista joukkue saa paljon lisävirtaa…

Seuramme on tällä hetkellä hyvässä nosteessa. Facebook- tilimme on kerännyt tykkääjiä jo kolmanneksi eniten ja myös mielenkiintoiset twiittaukset ovat herättäneet puheenaiheita. Seuran YouTube- kanava on kerännyt katsojia koko seuran historian ajan. Yleisöä tammikuun peleissä varsinkin Seinäjoki Areenassa oli mukavasti. JymyJussit elävät mahtavaa kevättä.

Tein viikon loman aikana lapissa pientä tutkimusta. Tarkoituksena oli selvittää miten seuramme nimi on tunnettu seudulla, jossa lajimme termistö ja nimistö ei juurikaan herätä suuria tunteita.

Tutkimusongelma oli siis seuraava: Mikä on JymyJussit?

Ensimmäiseksi haastateltavaksi valikoitui ravintolavaunun työntekijä, jota päätin tentata heti aamupalaa hakiessani. Vastauksen kahvilatyöntekijä antoi yhtä varmasti kuin kaatoi kahvin kuppiini. Henkilöstä selvisi pienen jatkotenttauksen jälkeen, että hän oli pohjalainen henkilö, joka seurasi vaihtelevasti pesäpalloa. Hän tiesi, että JymyJussit on seinäjokinen pesäpallojoukkue. Ensimmäinen oikea vastaus! 1/1

Toisena kiperään kysymykseeni pääsi vastaamaan, jälleen kahvinkaataja, rinnekahviossa työskentelevä kolarilainen nuori naishenkilö. Hetken emmittyään hän antoi vastauksensa: ’’Joku urheilujengi?’’ Oikea vastaus! 2/2

Kolmas ja neljäs tutkimukseen vastaaja tulivat vastaan latukahvilassa. Viereisessä pöydässä istuvat n. 40-50-vuotiaat mieshenkilöt pääsivät vastaamaan kysymykseeni hiihtolenkin lomassa. Henkilöt asuivat Keski-Suomessa ja olivat tulleet Äkäslompoloon viettämään lomaa perheidensä kanssa. Hieman suulaampi kaveri antoi pienen mietintähetken jälkeen vastauksensa. Hän muisti, että JymyJussit liittyvät jollain tavalla Nurmon Jymyyn. Kumpikaan miehistä ei oikeaa lajia tiennyt, mutta yllättyivät kuullessaan Jymy-Jussien synnyintarinan ja huomatessaan oikean vastauksensa! 3/3 Toinen henkilöistä myönsi kuulleensa seuran nimen jossain yhteydessä. Tässä vaiheessa tutkija tekee linjanvedon. Otokseen oli valittu tähän mennessä neljä henkilöä, joista jokainen oli tiennyt ainakin osimoilleen, mikä JymyJussit on.

Viides ’’koehenkilö’’ ei gondolihississä tiennyt JymyJusseista mitään. Se annettakoon hänelle anteeksi, sillä emmehän ole ehtineet toimia vasta kuin vajaat 1,5 vuotta. Tutkimustuloksena 80% ihmisistä tietää JymyJussit. Huomionarvoista on se, että tutkimus tehtiin noin 700km päässä Seinäjoesta!

On johtopäätösten aika. Paluumatkan aikana huomasin Kolarin läpi ajaessani Kärppien ison valomainoksen tienposkessa. Kärpät mainostivat seuraavaa kotiotteluaan Kolarissa saakka! Matkaa Ouluun oli n. 350km. Ei ihme, että Kärppiä kutsutaan puolen suomen joukkueeksi. Pitäisikö meidänkin alkaa mainostamaan lapissa, sillä niin moni meistä jotain sielläkin tietää! No ehkä sieltä ei kovin montaa katsojaa yksittäiseen peliin saataisi.

Puolen Suomen JymyJussit, miltä kuulostaisi?

Tero junnujoukkue


Takaisin uutisiin

 • grano
 • unico_logo
 • metehe png logo
 • Koff
 • seepee
 • Kulta_katriina_logo
 • piristeel
 • nordea
 • Intersport
 • lähitapiola
 • ilkka
 • sjoenenergia
 • seira
 • prp
 • op
 • Kodin remonttiykköset
 • PIKI logo pysty
 • karhu
 • bstr
 • värimiehet_punainen_ulkolinja
 • atria-logo
 • salotta
 • Gemifin.JPG
 • alma
 • tukkutalo
 • Nyqs nettios
 • Fysiopiste
 • Etappi 1

Naamakirjassa

 • eepee110
 • Seinäjoki-logo
 • BSTR
 • prp-jumyjussit
 eepee110
 Seinäjoki-logo
 BSTR
 prp-jumyjussit